З історії Макарівського району
Макарівський район розташований у західній частині Київської області. Межує з Бородянським, Києво-Святошинським і Фастівським районами Київської області та Радомишльським і Брусилівським районами Житомирської області. Площа району становить 1362,4 квадратних кілометрів. Сільськогосподарських угідь — 49 082 гектари, із них — 46 240 гектарів ріллі.
Місцевість являє собою горбисту рівнину розділену річковими долинами і балками, схили яких в південній частині порізані вимоїнами і ярами. По території району протікає 15 річок, загальною протяжністю понад 360 кілометрів, найбільшими серед яких є Здвиж та Ірпінь. Північна частина Макарівського району належить до Київського Полісся. Південна, що майже повністю співпадає з межами Бишівського району, який було ліквідовано у 1959 році, до Полісся не належить. Народна приказка так і говорить: "Бишів з лісу вийшов, а до степу не дійшов". Загальна площа лісових насаджень — 35 487 гектарів. Ґрунти в північній частині піщані та супіщані, в південній — суглинкові, на заболочених ділянках — торф'яні. Клімат м'який, помірно вологий, невеликі морози часто змінюються відлигами. Літо у першій половині тепле, у другій — жарке.
З корисних копалин зустрічаються родовища цегляно-черепичної глини, карбонатної сировини, граніту, торфу і будівельного піску.
По території району проходить автомагістраль Київ — Чоп (Е-40), є залізнична станція "Буян" Південно-Західної залізниці.
До складу району входять 70 населених пунктів, об'єднані у 36 сільських та 2 селищні ради. Населення складає 49 600 чоловік.
З давніх-давен на території Макарівського району розміщувалися багатолюдні поселення. Знайдено знаряддя праці та рештки поселень доби пізнього неоліту та бронзи поблизу більшості сіл району. Залишки давньоруських городищ ІХ-ХІІ століть виявлені у Бишеві, Андріївці, Мотижині, Небилиці, Рожеві, Чор- ногородці та поблизу сіл Козичанки, Великого Карашина, Мостища. З півночі на південь територією району тягнуться чотири Змієві вали — захисні споруди часів Київської Русі.
З 1320 року, після визволення України від татаро-монгольського іга, на території району з'являються литовські шляхтичі. Залишки шляху, що в народі звався Литовським, прослідковуються біля Четвертого Змієвого валу. Литовські феодали Івашенцевичі обрали своєю резиденцією село Вороніне. Згодом, у другій половині XVI століття, Макар Івашенцевич став тут постійно жити, а його нащадки перейменували Вороніне в Макарів і самі стали писатися Макаревичами.
Яскраву сторінку вписали мешканці Макарівщини у літопис визвольної боротьби українського народу під проводом Богдана Хмельницького. Сучасна територія району майже співпадає із межами тогочасних Макарівської та Ясно- городської сотень Київського полку та Рожівської сотні Білоцерківського полку. Ці сотні, складені переважно із місцевих жителів, брали участь у битвах під Зборовом (1649 p.), Берестечком (1651 р.) і Батогом (1652 p.).
Після того, як Росія, зрадивши українців, передала Польщі Правобережжя, Макарівщина знову опинилася під владою Речі Посполитої. Місцеві жителі брали активну участь у народних повстаннях: в 1664 році під проводом Децика, у 1704 — під керівництвом Семена Палія. А під час гайдамацького повстання Коліївщини (1768 р.) уся територія сучасного Макарівського району була під контролем відомого ватажка, уродженця села Грузького, Івана Бондаренка.
У1804 році Макарів та Бишів стають волосними центрами Київського повіту. У складі Російської Імперії становище міщан та селян не покращилося. Аж до 1917 року майже всіма селами котилися хвилі народних повстань.
1921 року Макарівщина та Бишівщина увійшли до складу Радянської України. У відповідності до постанови ВУЦВКвід 7 березня 1923 року було створено Макарівський та Бишівський райони. Останній 4 березня 1959 року було ліквідовано, але лише 12 грудня 1966 року його територія увійшла до складу Макарівського району, який після того набув сучасних меж.
Голодомор 1933 року забрав життя біля 15 000 місцевих селян. Чорну сторінку лишили в історії і сталінські репресії кінця 30-х років XX століття.
- Попередня
- Наступна >>